5651 Uygun Hotspot

5651 Uygun Hotspot , ülkemizde 2007 yılında yasalaşan İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında kanundur. Birçok kurumu ve işletmeyi bazı önlemler almak ve kayıtları tutmak gibi sorumluluklar getirdi. Son yıllara kadar bazı büyük işletmelerin dahi haberinin olmadığı bu 5651 yasa ile genelde içerik sağlayıcı , yer sağlayıcı ve erişim sağlayıcılar üzerinde etkiliydi. Ülkede yaşanan bilhassa terör olaylarının ardından güvenlik güçleri bu 5651 loglama işine çok önem verdiler.

5651 Uygun Hotspot Kimleri Kapsamaktadır

Yukarıda belirttiğimiz gibi 5651 yasa kapsayan içerik sağlayıcı , yer sağlayıcı , erişim sağlayıcı ve toplu kullanım sağlayıcı kapsamaktadır. Bahsedeceğimiz toplu kullanım sağlayıcılar olacaktır. Yasa gereği , işletmenizde yada kurumunuzda çalışanlar , misafirler yada müşterileriniz gibi kişilere internet kullanımı sağlıyorsanız sizde toplu kullanım sağlayıcılar statüsüne giriyorsunuz. D2 Bilgi Teknolojileri olarak 5651 Uygun Hotspot çözümlerimiz bulunmaktadır. Şimdi bu çözümlerimizden ve yapılış yöntemlerinden bahsedeceğiz.

5651 Uygun Hotspot Çözümleri ve 5651 Log

İşletmenize gelen misafir yada müşterilerinizin size ait interneti kullanması gerektiği durumlarda , ağınıza giriş yaptıktan sonra , bilgisayar mobil cihazların web browser aracılığı ile bir karşılama ekranı çıkacaktır. Farklı yöntemler ile kişileri tanımamızı sağlayan bilgiler girilmesi isteyebilirsiniz. Biz bu yöntemlerden TC Kimlik , SMS , veri tabanı entegrasyonu (SQL , MYSQL , Oracle vb.) , XML , Active Directory gibi seçenekler sunmaktayız.

5651 LOG Tutmak

Kanun gereği , işletmenizde yada kurumunuzda çalışanlar , misafirler yada müşterileriniz gibi kişilere internet kullanımı sağlıyorsanız , internetinizi kullanıma açtığınız kişilerin cihazlarına ait bazı bilgileri saklamak durumundasınız. Mac adresi , cihazın aldığı yerel ağ ip adresi , hangi tarih ve saatte hangi dış ip adreslerine gittiği gibi bilgileri saklamak gerekiyor. Kanun gereği alınan kayıtların değiştirilmediğini dair dijital imzalama yani zaman damgası yapmak gerekiyor.

5651 Zaman Damgası Nedir?

Zaman damgası internet kullanan kişilerin bilgisayar , cep telefonu yada mobil diğer ürünlerine ait mac adresi , ip adresi , tarih , saat , hangi dış ip adreslerine gittiklerini içeren bilgileri , size özel olarak oluşturulan bir SSL Sertifika ile güvenli bir şekilde şifrelenmesine verilen yöntemdir.

5651 Uygun TC Kimlik Doğrulamalı Hotspot Yöntemi

Misafir yada müşterilerinizin size ait , kablolu yada kablosuz ağınıza giriş yaptıktan sonra , bilgisayar yada mobil cihazların web browser aracılığı ile bir karşılama ekranı çıkacaktır. Bu karşılama ekranında form doldurmasını talep ediyoruz. Bu form üzerinden TC Kimlik numarası , isim , soyisim ve doğum yılı girişi yapıldıktan sonra www.nvi.gov.tr üzerindeki hastaneler gibi kurumların kullandığı bir API ile sorgulama gerçekleştiriyoruz. Girilen bilgiler doğruysa internete girişe izin veriliyor.

5651 Uygun SMS Yöntemi ile Hotspot

Misafir yada müşterilerinizin size ait , kablolu yada kablosuz ağınıza giriş yaptıktan sonra , bilgisayar yada mobil cihazların web browser aracılığı ile bir karşılama ekranı çıkacaktır. Bu karşılama ekranında form doldurmasını talep ediyoruz. Bu form üzerinden cep telefonu numaralarını girdikten sonra sistem otomatik olarak bir şifre gönderecektir. Bu şifre ile yine aynı ekranda bulunan giriş yap alanına yazılarak internete giriş yapılır. Bu yöntemde size sms maliyeti çıkacaktır. Tabi gönderilen sms için süreler belirlenebilir.

5651 Uygun Veritabanı Entegrasyonlu Hotspot Yöntemi

Bu yöntem genellikle otellerde kullanılır. Otele gelen müşterinin bilgileri resepsiyonda otel yazılımına kaydedilir. Müşteri internete girmek istediğinde karşısına gelen ekranda oda numarası , kimlik yada pasaport bilgilerini girmesini isteriz. Sistem , otel yazılımının veri tabanına bir sorgulama yaparak , girilen bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Eğer veri tabanında varsa internete giriş yapılır. Müşteri otelden ayrılırken resepsiyon tarafından çıkış yapılacağından veri tabanında bu kullanıcı olmayacaktır. Yani tekrar aynı bilgiler ile giriş yapılmak istendiğinde veri tabanında olmayacağı için giriş yapılamaz. SQL , MYSQL , Oracle gibi sık kullanılan veri tabanlarıdır. Sistem bunların yanı sıra XML dosyası halinde verilen bilgileride sorgulayabilir.

Otel Yazılımı ile Entegrasyon Nasıl Yapılır ?

5651 Uygun Hotspot Elle Kullanıcı Oluşturma

Bu yöntemimiz genelde kullanıcıları uzun süreli kalan yada personeller için sabit kullanıcılar oluşturmak isteyenler için bir çözümdür. Dolpway hotspot sistemimizin Türkçe olan arayüzüne bilgisayarınız yada mobil cihazlarınızın web browserlarına https://172.16.0.1 (örnek ip adres) yerel ağ ip adresi yazılarak ulaşılır ve basitçe bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Kullanıcı oluşturma işlemini dışardan yani işletme içerisinde olmadanda yapabilirsiniz. Oluşturduğunuz kullanıcılar için kullanım süreside tanımlayabilirsiniz. Aşağıda dolpway hotspot kullanıcı oluşturma arayüzüne ait bir ekran resmi bulunmaktadır.

5651 Uygun Hotspot Kullanıcı Oluşturma Ekranı