PROXMOX

Proxmox Yedekleme Backup Server Sistemi ile ilgili Profesyonel Destek ve Kurulum işlemleri için D2 Bilgi Teknolojileri ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

0212 220 10 32   d2@d2.com.tr

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım !

Proxmox Yedekleme SunucusuProxmox Backup Server, veri kaybını önlemeye ve hızlı ve güvenilir veri alımını sağlamaya yardımcı olan sağlam, açık kaynaklı bir yedekleme çözümüdür.

Proxmox yedekleme yazılımı aboneliği, BT uzmanlarının ve işletmelerin dağıtımlarını güncel tutmalarına ve ihtiyaç duymanız durumunda teknik uzmanlara erişmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış ek bir hizmet programıdır. Bir abonelik, güvenilir yazılım güncellemeleri ve güvenlik geliştirmeleri sağlayan kararlı Kurumsal depoya erişim sağlar.

Sizin için en uygun abonelik planını seçin. Dört planımız esnek ve iş ihtiyaçlarınıza göre ölçeklenebilir.

Açık Kaynaklı Kurumsal Yedekleme Çözümü

Proxmox yedekleme sunucusu (beta) - pano

Proxmox Backup Server, sanal makineleri, kapsayıcıları ve fiziksel ana bilgisayarları yedeklemek ve geri yüklemek için kullanılan kurumsal bir yedekleme çözümüdür. Proxmox Backup Server, artımlı, tamamen tekilleştirilmiş yedeklemeleri destekleyerek ağ yükünü önemli ölçüde azaltır ve değerli depolama alanından tasarruf sağlar. Güçlü şifreleme ve veri bütünlüğünü sağlama yöntemleri ile, tam olarak güvenilmeyen hedeflere bile veri yedeklerken güvendesiniz.

Modern veri merkezlerinde, birincil odak kesinti süresini en aza indirmek ve verileri güvende tutmaktır. Bu nedenle, güvenilir yedekleme yazılımı, yatırım yapabileceğiniz en önemli altyapı bileşenleri arasındadır. Verimliliği artırmak için, kullanımı kolay Proxmox yedekleme sunucusu, web tabanlı bir kullanıcı arayüzü ile basitleştirilmiş yönetim sayesinde verilerinizi alan verimli bir şekilde yedeklemenizi, bir göz açıp kapayıncaya kadar geri yüklemenizi ve çalışma saatlerini etkili bir şekilde azaltmanızı sağlar.

Proxmox Yedekleme Sunucusu Özellikleri

Yedekleme, yatırım yapabileceğiniz en önemli altyapı bileşenlerinden biridir. Kesinti süresini en aza indirgeme ve veri kaybı veya fidye yazılımı saldırılarından hızlı bir şekilde kurtarma ihtiyacı, BT yönetiminin merkezi bir yönüdür.

Tam özellik listesini görüntüle

Veri sayfasını indirin veya kaynak kodunu görüntüleyin (git)

Yol haritası

Yaklaşan özellikler ve sürüm notları için Proxmox Backup Server yol haritasına bir göz atın

Yedekleme ve Geri Yükleme için açık kaynak Platformu

Silme, ransomware nedeniyle veri kaybı veya bozulması veya başka tehlikeler de her an ortaya çıkabilir. Bu nedenle, önemli verilerin düzenli olarak yedeklenmesi çok önemlidir. Verimliliği artırmak ve operasyonel hedeflerinize ulaşmak için, kullanıcı dostu Proxmox yedekleme çözümü, basitleştirilmiş yönetim sayesinde verilerinizi alan verimli bir şekilde yedeklemenizi, bir göz açıp kapayıncaya kadar geri yüklemenizi ve çalışma saatlerini etkili bir şekilde azaltmanızı sağlar.

Açık Kaynak

Proxmox yedekleme tek başına bir çözümdür. Proxmox yazılım yığınının açık kaynaklı yapısı, güvenebileceğiniz güvenli ve esnek bir ürün elde ettiğiniz anlamına gelir. Kaynak kodu, GNU Affero Genel Kamu Lisansı v3 (GNU AGPL, v3) altında lisanslanan ücretsiz ve açık kaynaktır. Böylece, yazılımı kullanmakta, kaynak kodunu istediğiniz zaman denetlemekte veya projeye kendiniz katkıda bulunmakta özgürsünüz.

Artımlı Ve Tekilleştirme

Yedeklemeler, istemciden verilerin tekilleştirildiği Proxmox yedekleme sunucusuna aşamalı olarak gönderilir. Genellikle, periyodik yedeklemeler arasındaki değişiklikler düşüktür. Yalnızca değişiklikleri okumak ve göndermek, kullanılan depolama alanını ve ağ etkisini azaltır.

Periyodik yedeklemeler genellikle büyük miktarda yinelenen veri üretir. Proxmox yedekleme çözümündeki tekilleştirme katmanı, veri depolama için gereken fiziksel alanı azaltarak yinelenen veri miktarını azaltır.

Tekilleştirme yaparken, performans ve/veya tekilleştirme oranları açısından en iyi sonuçları elde etmek için farklı stratejiler vardır. Veri türüne bağlı olarak, veriler sabit veya değişken boyutlu parçalara ayrılabilir; Proxmox Backup Server her iki stratejiyi de destekler.

Performans

Tüm Proxmox yedekleme yazılımı yığını , modern, hızlı ve bellek verimli bir dil olan Rust ile yazılmıştır. Rust, kısmen çalışma zamanı ve Çöp toplayıcı eksikliği nedeniyle yüksek hız ve bellek verimliliği sağlar. Zengin tip sistem ve sahiplik modeli, bellek güvenliğini ve iplik güvenliğini garanti eder.

Sıkıştırma

Proxmox, saniyede birkaç gigabayt veriyi sıkıştırabilen ultra hızlı Zstandard (ZSTD) sıkıştırmasını kullanır. ZSTD, yüksek sıkıştırma oranı ve çok hızlı sıkıştırma hızı ile karakterizedir.

Veri Bütünlüğü Ve Güvenliği

Mevcut verilerin yedeklenmesi sadece önemli değil, aynı zamanda verilerin tehlikeye girmediğinden emin olmak için de gereklidir. Veri bütünlüğünü sağlayan güçlü şifreleme ile, Proxmox Backup Server ile verileri yedeklerken, örneğin kiralanan bir colocation tesisi gibi tam olarak güvenilmeyen hedeflere bile güvendesiniz.

Şifre

Proxmox Backup Server ile tüm istemci-sunucu trafiği veri bütünlüğünü korumak için şifrelenir. Yüksek performans için, kimliği doğrulanmış şifreleme, GALOİS/sayaç modunda (Gcm) AES-256 ile istemci tarafında yapılır. Verileriniz sunucuya ulaşmadan önce şifrelendiğinden, bu veriler sunucuya erişen yetkisiz kullanıcılar için işe yaramaz.

Bir ana anahtar (RSA genel/özel anahtar çifti) kullanarak, şifreleme anahtarının şifrelenmiş bir sürümünü her yedeklemenin yanında saklayabilirsiniz. Bu, şifreleme anahtarlarınız kaybolsa bile, ana anahtarın verilerinizi kurtarmak için kullanılabileceği anlamına gelir. Ayrıca, herhangi bir sistem felaketinden korunmak için gizli bir şifreleme anahtarı yazdırabilirsiniz.

Kullanıcı rolü ve grup izni

Proxmox Backup, verilerinizi yetkisiz erişime veya bozulmaya karşı korur. Ayrıca, mevcut erişim kontrol seçenekleri yelpazesi ile, kullanıcıların onlara sağladığınız kurallarla sınırlı olduğundan emin olabilirsiniz.

Kullanılan iki alan vardır: biri sistem kullanıcıları için, diğeri izinler ve veri sahipliği için. Her kullanıcının sunucuda tam olarak ne yapmasına izin verildiğini belirten çok çeşitli kullanıcı rolleri (grup izin kümeleri) vardır.

Sağlama algoritması

Proxmox Backup Server, verilerinizin doğruluğunu ve tutarlılığını sağlamak için yerleşik bir Sha-256 sağlama algoritması kullanır. Her yedekleme içinde bir bildirim dosyası (dizin.json) boyutları ve sağlama toplamları ile birlikte tüm yedekleme dosyalarının bir listesini içeren oluşturulur. Bu bildirim dosyası, her yedeklemenin bütünlüğünü doğrulamak için kullanılır. Bit çürümesini tespit etmek ve yedeklemelerin güvenli olduğunu onaylamak için düzenli yedekleme doğrulaması planlanabilir.

Yedekleme doğrulaması için kullanılmaya ek olarak, sağlama toplamı algoritması, farklı makinelerin yedeklemeleri arasındaki ortak verileri tespit etmek için tekilleştirmede de kullanılır. Bu, örneğin aynı işletim sistemini kullanan birden çok sanal makineyi depolamak için gereken depolama alanını büyük ölçüde azaltabilir.

Hızlı Geri Yükleme

Ekibiniz veya kuruluşunuz verileri olmadan ne kadar yaşayabilir? Herhangi bir makul yedekleme çözümü ile, kurtarma işlemleri sürtünmesiz bir süreç olmalı ve yöneticiler için saatlerce gereksiz ve sinir bozucu emek üretmemelidir. Kurtarma işleminin hızı, doğruluğu ve esnekliği önemlidir.

Proxmox Backup Server Yıldırım hızlıdır, yani bir felaket meydana geldiğinde, bu sanal makineye, arşive veya hatta tek bir dosyaya saniyeler içinde geri dönebilirsiniz. Bir felaket durumunda, GUI ile hızlı ve basit geri yükleme herhangi bir stresi azaltacaktır.

Granül Geri Kazanım

Yalnızca gerekli verileri geri yükleyebiliyorsanız neden tüm verileri geri yükleyin? Ek yükü azaltmak için proxmox Backup Server, gezinme için bir anlık görüntü kataloğu ile birlikte gelir. İçeriğin arşivini hızlı bir şekilde arayabilir ve tek tek nesneleri anında geri yükleyebilirsiniz.

 • Granül Kurtarma Seçenekleri.
 • Tek bir arşivi yedeklemeden geri yükleyin.
 • Sadece birkaç ayrı dosyayı geri yüklemek için etkileşimli kurtarma kabuğu.
 • Alanı boşaltmak için, veri deposundan gereksiz verileri kaldırmak için normal çöp toplama kullanın.

Merkezi Yönetim

Proxmox Backup Server’ın yönetimi o kadar basittir ki, özel bir yedekleme yöneticisine sahip olmanıza gerek yoktur. Tümleşik web tabanlı yapılandırma ve yönetim merkezi, yedeklemeleri kurmanıza ve dağıtmanıza, görevleri, günlükleri ve kaynak kullanımını izlemenize ve kullanıcıları, izinleri ve veri depolarını yönetmenize olanak tanır. O kadar sezgiseldir ki, Yardım Masası bile kurtarma yapabilir.

Web tabanlı kullanıcı arayüzü

Proxmox Backup Server, sunucuyu yönetmek için entegre bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile birlikte gelir. Bu, tüm yönetim görevlerini web tarayıcınız aracılığıyla gerçekleştirebileceğiniz anlamına gelir https://youripaddress:8007). Web arayüzü ayrıca yerleşik bir konsol sağlar, bu nedenle Komut satırını tercih ederseniz veya ekstra kontrole ihtiyacınız varsa, tüm seçeneklere sahipsiniz.

Pano, sunucudaki etkinlik ve kaynak kullanımının bir özetini gösterir:

 • Kolayca oluşturmak ve datastores uyuz.
 • Dosya yedeklemelerine göz atın ve geri yüklemek için seçin.
 • Görevleri, günlükleri ve kaynak kullanımını izleyin.
 • Kullanıcıları, erişim izinlerini, uzak depoları ve abonelikleri yönetin.
 • Güvenli HTML5 konsolu.
 • Ağ yapılandırmasını ve arayüzlerini yönetin.

Komut Satırı Arayüzü (CLİ)

Unix kabuğunun rahatlığına alışkın olan ileri düzey kullanıcılar için Proxmox, özel veya çok gelişmiş görevleri gerçekleştirmek için bir komut satırı arabirimi sağlar. Komut satırı arayüzü akıllı sekme tamamlama ve tam UNİX man page belgelerine sahiptir.

REST API

Proxmox yedekleme sunucusu RESTful API kullanır. Birincil veri formatı olarak JSON kullanıyoruz ve tüm API resmi olarak json Şeması kullanılarak tanımlanıyor. Bu, 3.parti yönetim araçları için hızlı ve kolay entegrasyon sağlar.

Proxmox ve entegrasyon

Sanallaştırma platformu Proxmox VE ile sıkı entegrasyon, proxmox Backup Server’ı, uzak konumlar arasında bile sanal makinelerinizin (qemu kirli bitmap’leri destekleyen) ve kapsayıcılarınızın sorunsuz yedeklemeleri için mükemmel bir seçim haline getirir. Kullanıcı dostu yönetim sağlayan sezgisel web arayüzü, yedeklemeleri dağıtmayı, yönetmeyi ve izlemeyi gerçekten kolaylaştırır.

Proxmox yedekleme sunucusunu özel bir ana bilgisayara yükledikten sonra, yedekleme depolama alanını Proxmox ve düğümünde yeni bir depolama yedekleme hedefi olarak ekleyin (en azından pve-manager 6.2-9 yüklü). Daha sonra yedeklemeleri diğer Proxmox ve depolama türleriyle aynı şekilde çalıştırabilirsiniz.

Güvenlik bir sertifika parmak izi ile sağlanır.

Mimari

Proxmox yedekleme, bir istemci-sunucu modeli kullanır. Bu ayırma, birden çok ilgisiz ana bilgisayarın yedekleme sunucusunu kullanmasına izin verir. Sunucu yedekleme verilerini depolarken ve veri depolarını oluşturmak ve yönetmek için bir API sağlarken, istemci aracı çoğu modern Linux dağıtımıyla çalışacak ve tüm ana bilgisayarlarınızdan yedeklemeler oluşturmanıza ve yönetmenize izin verecektir. Yazılımın zaten istemci tarafındaki verileri şifreleme yeteneği, sunucuya ulaşmadan önce güvenli olmasını sağlar.

Uzaktan Senkronizasyon

Proxmox Backup Server, fazlalık için veri depolarını başka konumlara çekmenizi veya senkronize etmenizi sağlar. Bu, verileri uzak ana bilgisayarlara veya uzak ana bilgisayarlardan senkronize etmek için etkili bir yöntemdir. Yalnızca önceki senkronizasyondan bu yana yapılan değişiklikler aktarılır.

Proxmox Yedeklemesinde bu, uzaktan kumandaların kullanımı ve senkronizasyon işleri ile çalışır.

 • Uzak terimi, yerel bir depoya senkronize edilebilen bir veri deposuna sahip ayrı bir sunucuyu ifade eder.
 • Senkronizasyon işi, bir veri deposunun içeriğini uzak bir veri deposundan yerel bir veri deposuna çekmek için kullanılan işlemdir. Düzenli olarak çalışacak veya web arayüzü üzerinden manuel olarak bir senkronizasyon işi başlatacak şekilde zamanlayabilirsiniz.