PROXMOX

Proxmox Profesyonel Sanallaştırma Destek ve Kurulum işlemleri için D2 Bilgi Teknolojileri ile hemen iletişime geçebilirsiniz.

0212 220 10 32   d2@d2.com.tr

Formu Doldurun Biz Sizi Arayalım !

proxmox destek ve kurulum

proxmox

proxmox destek

Proxmox Sanallaştırma Ortamı

Proxmox Tek bir çözümde hesaplama, ağ ve depolama

Proxmox VE, kurumsal sanallaştırma için eksiksiz, açık kaynaklı bir Sunucu Yönetim platformudur. KVM hipervizörünü ve Linux Kapsayıcılarını (LXC), yazılım tanımlı depolama ve ağ işlevselliğini tek bir platformda sıkı bir şekilde bütünleştirir. Tümleşik web tabanlı kullanıcı arabirimiyle sanal makineleri ve kapsayıcıları, kümeler için yüksek kullanılabilirliği veya tümleşik olağanüstü durum kurtarma araçlarını kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Kurumsal sınıf özellikler ve %100 yazılım tabanlı odaklanma, PROXMOX VE’Yİ BT altyapınızı sanallaştırmak, mevcut kaynakları optimize etmek ve verimliliği en az masrafla artırmak için mükemmel bir seçim haline getirir. En zorlu Linux ve Windows uygulama iş yüklerini bile kolayca sanallaştırabilir ve ihtiyaçlarınız büyüdükçe bilgi işlem ve depolamayı dinamik olarak ölçeklendirebilir ve veri merkezinizin gelecekteki büyüme için ayarlanmasını sağlayabilirsiniz.

Proxmox VE İle Açık ve geleceğe yönelik bir veri merkezi oluşturmaya hazır mısınız?

Proxmox ile Sunucu Sanallaştırma

Proxmox sanal ortamı Debian GNU / Linux’a dayanır ve özel bir Linux çekirdeği kullanır. PROXMOX VE kaynak kodu ücretsizdir, GNU Affero Genel Kamu Lisansı v3 (GNU AGPL, v3) altında yayınlandı. Bu, yazılımı kullanmakta, kaynak kodunu istediğiniz zaman incelemekte ve projeye kendiniz katkıda bulunmakta özgür olduğunuz anlamına gelir.

Açık kaynaklı yazılımların kullanılması, tüm işlevlere tam erişimin yanı sıra yüksek düzeyde güvenilirlik ve güvenlik sağlar. Herkesi Proxmox VE projesine katkıda bulunmaya teşvik ederken, arkasındaki şirket olan Proxmox, ürünün tutarlı, kurumsal sınıf kalite kriterlerini karşılamasını sağlar.

Proxmox Teknolojisi

Neden Açık Kaynaklı Yazılım?

Proxmox’ta mümkün olduğunda açık kaynaklı yazılım kullanmayı taahhüt ediyoruz. Herkesin bir yazılımın kaynak koduna erişme ve onu çalıştırabilme, üzerine inşa etme veya değişiklikleri projeye geri gönderme hakkına sahip olması gerektiğine inanıyoruz. Bu, herkes için tüm işlevlere tam erişimin yanı sıra yüksek güvenlik ve güvenilirliği garanti eder.

Açık kaynaklı yazılım aynı zamanda maliyetlerinizi düşük tutmanıza yardımcı olur ve çekirdek altyapınızı tek bir satıcıdan bağımsız hale getirerek satıcı kilitlenmesini önler.

Proxmox ürünleri ile avantajınız:

 • Açık kaynaklı yazılım
 • Satıcı kilidi yok
 • Linux çekirdeği
 • Hızlı ve kolay kurulum
 • Sezgisel web tabanlı yönetim arayüzü ile kullanımı kolay
 • Düşük yönetim maliyetleri ve basit dağıtım
 • Büyük aktif topluluk

Proxmox Linux Çekirdeği

Yazılımımız sağlam bir Linux çekirdeğine dayanmaktadır. Linux, orijinal olarak Linus Torvalds tarafından dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin yardımıyla oluşturulan ücretsiz bir Unix tipi işletim sistemidir. GNU Genel Kamu Lisansı altında yayınlanmaktadır.

Linux mükemmel performans sağlar ve sunucularımız için son derece istikrarlı ve güvenilir bir platformdur. Ayrıca, ucuz test sistemlerinden SAN çözümlerine bağlı yüksek performanslı çok işlemcili sunuculara kadar çok çeşitli donanım yapılandırmalarını da destekler.

5 dakika içinde kolay kurulum

Tüm Proxmox yazılım ürünleri otomatik bir yükleyici içerir. Yükleyiciyi bir USB flash sürücüden veya CD’den önyüklediğinizde, donanımınızı otomatik olarak algılar. Donanım açısından, Proxmox ürünlerinin en yeni Linux çekirdeklerine dayanması sayesinde çoğu i386/amd64 tabanlı PC veya sunucuyu kullanabilirsiniz.

Yükleme sırasında sihirbaz birkaç soru sorar, ardından yerel disk(ler) i bölümlere ayırır, gerekli tüm paketleri yükler ve temel bir ağ kurulumu da dahil olmak üzere sistemi yapılandırır. Sadece birkaç dakika içinde tamamen işlevsel bir sistem elde edeceksiniz.

Tam kurulum sadece 5 ila 10 dakika sürer. Ardından, yapılandırma entegre Merkezi, web tabanlı yönetim arayüzü ile yapılır.

Proxmox Web tabanlı yönetim arayüzü

Entegre GUI ile kolay yapılandırma

Proxmox ürününüzü otomatik yükleyici ile yükledikten sonra, Yönetim görevlerinizi web tabanlı yönetim arayüzü üzerinden yapılandırmaya ve yönetmeye hemen başlayabilirsiniz.

Güvenli yönetim arayüzü tüm Proxmox ürünlerine entegre edilmiştir-herhangi bir ek ve pahalı yönetim aracı yüklemeye gerek yoktur.

(Kernel-tabanlı Sanal Makine )

KVM, tam sanallaştırma için endüstri lideri Linux sanallaştırma teknolojisidir. Ana Hat Linux çekirdeğine birleştirilmiş bir çekirdek modülüdür ve sanallaştırma desteği olan tüm x86 donanımlarında neredeyse yerel performansla çalışır-Intel VT – X veya AMD-V.

KVM ile hem Windows hem de Linux’u, her sanal makinenin özel, sanallaştırılmış donanıma sahip olduğu sanal makinelerde (Vm’ler) çalıştırabilirsiniz: bir ağ kartı, disk, grafik adaptörü, vb. Tek bir sistem üzerinde VMs çeşitli uygulamalar çalışan, enerji tasarrufu ve maliyetleri azaltmak, aynı zamanda olsa da, size iş taleplerini karşılayan çevik ve kurumsal yazılım tanımlı veri merkezi oluşturmak için esneklik sağlar.

Proxmox VE, projenin başlangıcından bu yana 2008’de (yani 0.9beta2 sürümünden bu yana) KVM desteğini dahil etti.

Kapsayıcı tabanlı Sanallaştırma

Kapsayıcı tabanlı Sanallaştırma Teknolojisi, ana sistemin çekirdeğini paylaştığı için tam makine sanallaştırmasına hafif bir alternatiftir.

Linux konteynerleri (LXC)

LXC, tek bir Linux kontrol ana bilgisayarında birden fazla yalıtılmış Linux sistemini çalıştırmak için işletim sistemi düzeyinde bir sanallaştırma ortamıdır. LXC Linux çekirdeği çevreleme özellikleri için bir userspace arayüzü olarak çalışır. Kullanıcılar, güçlü bir API ve basit araçlarla sistem veya uygulama kapsayıcılarını kolayca oluşturabilir ve yönetebilir.

Merkezi Yönetim

Proxmox birçok kişi tek bir düğümle başlarken, Proxmox sanal ortamı büyük bir kümelenmiş düğüm kümesine ölçeklenebilir. Küme yığını tam olarak tümleşik ve varsayılan yükleme ile birlikte gelir. Sanal veri merkezinizin tüm görevlerini yönetmek için Merkezi, web tabanlı yönetim arayüzünü kullanabilirsiniz.

Web tabanlı yönetim arayüzü

Proxmox VE kullanımı kolaydır. Tüm yönetim görevlerini entegre grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile yapabilirsiniz, ayrı bir yönetim aracı yüklemeye gerek yoktur. Merkezi web arayüzü ExtJS JavaScript çerçevesine dayanmaktadır ve herhangi bir modern tarayıcıdan erişilebilir. Yönetim görevlerine ek olarak, her düğümün görev geçmişine ve sistem günlüklerine genel bir bakış sağlar. Bu, yedekleme görevlerini çalıştırmayı, canlı geçişi, yazılım tanımlı depolamayı veya HA tarafından tetiklenen etkinlikleri içerir. Multi-master aracı, tüm kümenizi kümenizin herhangi bir düğümünden yönetmenizi sağlar; özel bir yönetici düğümüne ihtiyacınız yoktur.


Benzersiz çok usta tasarım

Bir kümenin yönetimini basitleştirmek için, herhangi bir düğümden küme genelinde bakım görevlerini gerçekleştirebilirsiniz. Entegre web tabanlı yönetim arayüzü, kümenizdeki tüm KVM konuklarınız ve Linux kapsayıcılarınız hakkında temiz bir genel bakış sunar. Sanal Makinelerinizi ve kapsayıcılarınızı, depolama alanınızı veya kümenizi GUI’DEN kolayca yönetebilirsiniz. Ayrı, karmaşık ve pahalı bir yönetim sunucusu kurmaya gerek yoktur.


Proxmox küme dosya sistemi (pmxcfs)

Proxmox VE , Proxmox tarafından geliştirilen veritabanı odaklı bir dosya sistemi olan benzersiz Proxmox küme dosya sistemini (pmxcfs) kullanır.

Pmxcfs, yapılandırma dosyalarını kümeniz arasında eşitlemenizi sağlar. Corosync kullanarak, bu dosyalar tüm küme düğümlerine gerçek zamanlı olarak çoğaltılır. Dosya sistemi tüm verileri diskte kalıcı bir veritabanı içinde saklar, ancak verilerin bir kopyası RAM’de bulunur. Maksimum depolama boyutu şu anda 30MB’DİR – birkaç bin sanal makinenin yapılandırmasını saklamak için fazlasıyla yeterli.

Proxmox VE, bu benzersiz pmxcfs küme dosya sistemini kullanan tek sanallaştırma platformudur.


Canlı / Çevrimiçi Geçiş

Tümleşik canlı / çevrimiçi geçiş özelliği sayesinde, çalışan sanal makineleri bir proxmox ve küme düğümünden diğerine, son kullanıcı tarafında herhangi bir kesinti veya fark edilebilir etki olmadan taşıyabilirsiniz.

Yöneticiler bu işlemi web arabiriminden veya komut satırından başlatabilir. Bu, bakım için ana sistemi çevrimdışı duruma getirmeniz gerektiğinde kesinti süresini en aza indirmenizi sağlar.


Komut Satırı Arayüzü (CLİ)

Unix kabuğunun veya Windows Powershell’in rahatlığına alışkın olan ileri düzey kullanıcılar için Proxmox VE, sanal ortamınızın tüm bileşenlerini yönetmek için bir komut satırı arabirimi sağlar. Bu komut satırı arayüzü, akıllı sekme tamamlama ve UNİX man sayfaları şeklinde tam belgelere sahiptir.


REST API

Proxmox ve RESTful API kullanır. Birincil veri formatı olarak JSON’U seçtik ve tüm API resmi olarak json Şeması kullanılarak tanımlandı. Bu, özel barındırma ortamları gibi üçüncü taraf yönetim araçları için hızlı ve kolay entegrasyon sağlar.


Rol tabanlı yönetim

Tüm nesnelere (sanal makineler, depolama, düğümler vb.) ayrıntılı erişim tanımlayabilirsiniz.) rol tabanlı izin yönetim sistemini kullanarak. Bu, ayrıcalıkları tanımlamanıza ve nesnelere erişimi denetlemenize yardımcı olur. Bu kavram aynı zamanda erişim kontrol listeleri olarak da bilinir: her izin, belirli bir yolda bir konuyu (bir kullanıcı grubu veya API belirteci) ve bir rolü (ayrıcalıklar kümesi) belirtir.


Köprülü Ağ

Proxmox VE Köprülü bir ağ modeli kullanır. Her ana bilgisayar en fazla 4094 köprüye sahip olabilir.

Köprüler, proxmox ve ana bilgisayardaki yazılımda uygulanan fiziksel ağ anahtarları gibidir. Tüm Vm’ler, her konuktan gelen sanal ağ kablolarının hepsi aynı anahtara takılmış gibi bir köprüyü paylaşabilir. Sanal makineleri dış dünyaya bağlamak için köprüler, TCP/IP yapılandırması atanmış fiziksel ağ kartlarına bağlanır.

Daha fazla esneklik için, VLAN’lar (IEEE 802.1 q) ve ağ bağlama/toplama mümkündür. Bu şekilde, Linux ağ yığınının tüm gücünden yararlanarak Proxmox ve ana bilgisayarları için karmaşık, esnek, sanal ağlar oluşturmak mümkündür.

Daha özel ihtiyaçlarınız olması durumunda, Proxmox VE ayrıca Linux köprülerine, bağlara ve VLAN arayüzlerine alternatif olarak Open vswitch’i (OVS) destekler. OVS, RSTP desteği, Vxlan’lar ve OpenFlow gibi gelişmiş özellikler sunar ve ayrıca tek bir köprüde birden fazla VLAN’ı destekler.

Esnek Depolama Seçenekleri

Proxmox ve depolama modeli çok esnektir. Sanal makine görüntüleri bir veya daha fazla yerel depolama aygıtında veya NFS ve SAN gibi paylaşılan depolama birimlerinde saklanabilir. Sınır yoktur. İstediğiniz kadar depolama alanı yapılandırabilir ve Debian GNU/Linux için mevcut tüm depolama teknolojilerini kullanabilirsiniz. Sanal makineleri paylaşılan depolama alanında depolamanın yararı, çalışan makineleri herhangi bir kesinti olmadan canlı olarak geçirme yeteneğidir.

Proxmox ve Depolama modeli hakkında daha fazla bilgi edinin

Proxmox ve web arayüzünde aşağıdaki depolama türlerini ekleyebilirsiniz:

Desteklenen ağ depolama türleri

 • LVM Grubu (iSCSI hedefleriyle Ağ Desteği)
 • iSCSI hedefi
 • NFS paylaşımı
 • CIFS
 • Ceph RBD
 • Doğrudan iSCSI LUN’A
 • GlusterFS
 • CephFS

Desteklenen yerel depolama türleri

 • LVM Grubu
 • Dizin (mevcut bir dosya sisteminde depolama)
 • ZFS

Ceph ile yazılım tanımlı depolama

Ceph, mükemmel performans, güvenilirlik ve ölçeklenebilirlik sağlamak için tasarlanmış açık kaynaklı dağıtılmış bir nesne deposu ve dosya sistemidir. Proxmox sanal ortamı, Ceph depolamasını doğrudan küme düğümlerinizden herhangi birinden çalıştırma ve yönetme olanağı sağlayarak Ceph ile tamamen bütünleşir.

Ceph, RADOS blok cihazı (RBD) ve CephFS olmak üzere iki tür depolama alanı sağlar. RBD, disk görüntüleri ve anlık görüntüler gibi içerikler için blok düzeyinde depolama sağlar. CephFS, verilerini depolamak için bir Ceph depolama kümesi kullanarak POSIX uyumlu bir dosya sistemi uygular.

Proxmox VE ile Ceph faydaları

 • GUI ve CLI ile kolay kurulum ve yönetim
 • Kendi kendini iyileştirme
 • Exabyte seviyesine ölçeklenebilir
 • Farklı performans ve artıklık özelliklerine sahip kurulum havuzları
 • Ekonomik emtia donanım üzerinde çalışır

Yedekleme ve Geri Yükleme

Yedeklemeler, herhangi bir makul BT ortamı için temel bir gerekliliktir. Proxmox ve platformu, her depolama alanının ve her konuk sistem türünün yeteneklerini kullanarak tam entegre bir çözüm sunar. Yedeklemeler GUI veya vzdump yedekleme aracıyla (komut satırı üzerinden) kolayca başlatılabilir. Bu yedeklemeler her zaman tam yedeklemelerdir – sanal makinelerin ve kapsayıcının yapılandırmasını ve tüm verileri içerir.

Tümleşik yedekleme aracı (vzdump), çalışan kapsayıcıların ve KVM misafirlerinin tutarlı anlık görüntülerini oluşturur. Temel olarak sanal makine veya kapsayıcı verilerinin bir arşivini oluşturur ve yapılandırma dosyalarını da içerir.

Zamanlanmış Yedekleme

Yedekleme işleri, seçilebilir düğümler ve konuk sistemleri için belirli günlerde ve saatlerde otomatik olarak yürütülecek şekilde planlanabilir.

Yedek Depolama

KVM live backup, NFS, iSCSI LUN ve Ceph RBD’DEKİ VM görüntüleri de dahil olmak üzere tüm depolama türleri için çalışır. Proxmox ve backup formatı, VM yedeklemelerini hızlı ve etkili bir şekilde saklamak için optimize edilmiştir (seyrek dosyalar, sıra dışı veriler, simge durumuna küçültülmüş G/Ç).

Proxmox VE yedekleme ve Geri Yükleme yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın


Proxmox Yedekleme Sunucusu Entegrasyonu

Proxmox Backup Server, sanal makineleri, kapsayıcıları ve fiziksel ana bilgisayarları yedekleyebilen kurumsal sınıf yedekleme çözümümüzdür. Bunun için destek, Proxmox VE’YE tamamen entegre edilmiştir, bu da diğer depolama türlerinin kullandığı aynı ortak arayüzü kullanarak konukları sorunsuz bir şekilde yedekleyebileceğiniz ve geri yükleyebileceğiniz anlamına gelir.

Bu yedeklemeler artımlıdır, yalnızca yeni değiştirilen verileri ağ üzerinden aktarır. Bu, ağ bant genişliği ve yedekleme işi çalışma süresi açısından oldukça faydalıdır. Veriler ayrıca istemci tarafında kolayca şifrelenebilir, böylece yedeklenen verileriniz saldırganlar tarafından erişilemez.

Tek dosya geri yükleme

Çoğu zaman, bir yedekten yalnızca tek bir dosya veya dizine ihtiyaç vardır. Proxmox VE web arayüzünden, tek tek dosyaları veya dizinleri bir sanal makine veya kapsayıcı yedeklemesinden güvenli bir şekilde arayabilir ve geri yükleyebilirsiniz.

Canlı Geri Yükleme

Büyük yedeklemeleri geri yüklemek uzun zaman alabilir ve felaket durumunda önemli bir kesinti kaynağı olabilir. Ancak, bir Proxmox yedekleme sunucusunda depolanan VM yedeklemeleri için, canlı geri yükleme özelliği, geri yükleme başlar başlamaz VM’NİN başlamasına izin vererek bu kesinti süresini en aza indirir. Bu durumda, veriler sürekli olarak arka planda kopyalanır ve sanal makinenin aktif olarak eriştiği parçalara öncelik verilir.

Proxmox ve Güvenlik Duvarı

Yerleşik Proxmox ve Güvenlik Duvarı, BT altyapınızı korumanın kolay bir yolunu sunar. Güvenlik duvarı tamamen özelleştirilebilir, GUI veya CLI üzerinden karmaşık yapılandırmalara izin verir.

Bir kümedeki tüm ana bilgisayarlar için güvenlik duvarı kuralları ayarlayabilir veya yalnızca sanal makineler ve kapsayıcılar için kurallar tanımlayabilirsiniz. Güvenlik duvarı makroları, güvenlik grupları, IP kümeleri ve Takma adlar gibi özellikler bu görevi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Dağıtılmış Güvenlik Duvarı

Tüm yapılandırma küme dosya sisteminde saklanırken, iptables tabanlı güvenlik duvarı her küme düğümünde çalışır ve böylece sanal makineler arasında tam yalıtım sağlar. Bu sistemin dağıtılmış yapısı, merkezi bir güvenlik duvarı çözümünden çok daha yüksek bant genişliği sağlar.

IPv4 ve IPv6

Güvenlik duvarı IPv4 ve IPv6 için tam desteğe sahiptir. IPv6 desteği tamamen şeffaftır ve her iki protokol için de trafiği varsayılan olarak filtreleriz. Bu nedenle, IPv6 için farklı bir kurallar kümesi tutmaya gerek yoktur.

Proxmox ve Güvenlik Duvarı hakkında daha fazla bilgi edinin