VPN (Virtual Private Network)  Nedir ?

Bu yazı içeriğinde Vpn (Virtual Private Network) Nedir ? , Türleri Nelerdir ? ve kullanıcı tarafında basit bir kurulum videomuzu youtube kanalımıza ekleyeceğiniz. Teknolojisi firmanız içerisindeki program ve verilerinize firma dışından ulaşmanız için kullanabileceğiniz en güvenilir uzaktan erişim yöntemidir. İki router cihazı arasında oluşturulan bağlantı protokolleri sayesinde aynı ortamdaymış gibi çalışma imkanıyla sizlere ve firma çalışanlarınıza büyük kolaylıklar sağlar.

Vpn Çeşitleri nelerdir ?

PPTP (Point-to-Point) VPN

PPTP VPN de donanım gerekliliği yoktur. Günümüzde en çok kullanılan fakat güvenilirlik açısından en düşün seviyede olan VPN türüdür. Güvenilirliği düşük olmasının sebebi ise herhangi bir şifreleme gerekmemesidir.

SSTP (Site-to-Site) VPN

SSTP VPN karşılıklı donanım ve yazılımlar arasında yapılan bağlantılarla kurulan VPN türüdür. Güvenilirlik seviyesi olarak PPTP ye göre daha güvenlidir. İki bağlantı arasında şifreleme ile güvenlik sağlanmaktadır.

L2TP (Layer2 Tunnel Protocol) VPN

VPN Çeşitleri arasında en güvenilir ve gelişmiş VPN türüdür. Microsoft ve Cisco tarafından geliştirilmiştir. İki bağlantı arasındaki şifreleme özel güvenlik katmanlarıyla ile sağlanır.

IKEV2 (Internet Key Exchange Version 2) VPN

İki bağlantı arasında 3DES , AES , AES256 gibi şifreleme türleri içeren son derece güvenli vpn bağlantı türüdür. Diğer VPN türlerine göre gelişmiş özellikleri bulunur fakat sınırlı sayıda platformda desteği vardır.

IPSEC (Internet Protocol Security) VPN Nedir?

Firmanız ile uzaktan bağlanmak istediğiniz lokasyonda konumlandıracağımız iki ayrı donanımların farklı ortamları birleştirip aynı ortamdaymış gibi çalışma alanı oluşturmayı sağlar.

OPENVPN Nedir?

Open Vpn Nedir ? OpenVpn ile uzaktan çalışmak isteyen firmanızda internet ağınıza konumlandıracağımız donanımlarla sizler için güvenlik sertifikaları ve kullanıcılar oluşturarak, bu kullanıcılar için şifreler belirliyoruz. OpenVpn programı aracılığıyla oluşturduğumuz bu kullanıcıları bilgisayarınıza tanımlayarak firmanız ve bulunduğunuz lokasyon arasındaki bağlantıları en güvenilir biçimde sağlar.

VPN hangi amaçla kullanılır ?

  • Firmalarımızda bulunan verilerimizin güvenilirliği ne kadar önemliyse bu verilerin dışardan ulaşılmak istenildiğinde izlenilen yöntemde bir o kadar önemlidir. VPN bağlantıları tamda bu konuda sizler için güvenilir bir yöntem olacaktır. Size en uygun VPN türünü seçerek verilerinizi uzaktanda güvenilir şekilde ulaşabilirsiniz.
  • Firma merkezinizde bulunan serverlara şubelerden bağlanılarak tüm şubelere ayrı ayrı serverlar kurulmasının maddi olarak önüne geçilmesi.
  • Firmanızı uzaktan çalışma yapısına kolaylıkla taşınabilmesi

DOLPWAY FİREWALL CİHAZINDA VPN KULLANIMI

Vpn nedir ? Dolpway firewall cihazımızda firmaların veya çalışanların isteklerine göre VPN yapısını belirleyerek onlara en uygun çözümü sağlıyoruz. Firmaların istekleri doğrultusunda genellikle IPSEC veya OPENVPN bağlantısı en sık kullandığımız bağlantılar oluyor. Bu bağlantılar sayesinde çalışanlar ve firma yöneticileri şirketlerinde bulunan server , qnap gibi veri depolama sistemleri ile bağlantısını sağlayarak onların şirketteki bilgilere anlık ulaşma sorunlarına çözüm sunuyoruz.

VPN (Virtual Private Network) Nedir?