VMware WorkStation Nedir?

VMware WorkStation , bir fiziksel makineye birden çok işletim sistemi kurmamızı sağlayan sanallaştırma yazılımıdır. Bilgisayarınızın donanım özelliklerinin bir kısmını kullanarak sanal makinelerinize belli oranda donanım sağlayabilirsiniz. Windows, Linux ve BSD işletim sistemleriyle uyumludur. Kuracağınız işletim sistemi üzerinde farklı uygulamalarda kullanabilirsiniz. Bir bilgisayarda yapabildiğiniz hemen hemen herşeyi yapabilirsiniz.

VMware WorkStation ile hangi işletim sistemleri kullanılır ?

VMware sanal bilgisayar üzerine Windows , Linux , Ubuntu , Debian , Fedora , FreeBSD , Centos gibi işletim sistemleri kurulabilir.

VMware Ne işe yarar ?

Vmware Virtual Technology yani sanallaştırma teknolojisini kullanarak çalışan bir bilgisayar programıdır. Bu program kullanılarak tasarruf ve birçok kolaylık sağlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ;

  • Windows kullanıcısısınız ve farklı işletim sistemlerini de tanımak , test etmek istiyorsunuz. Wmware programına uyumlu olan istediğiniz işletim sisteminin kurulumunu yaparak bu işletim sistemini wmware üzerinden inceleyebilirsiniz.
  • Fiziksel bilgisayarına kurmak istemediğiniz veya yazılımına güvenmediğiniz programları ilk olarak wmware üzerinde kurulumunu yapabilir ve test ettikten sonra fiziksel bilgisayarınıza kurabilirsiniz.
  • Fiziksel bilgisayarınızda yaptığınız çalışmalarınız internet ortamında yaptığınız gezintiler bilgisayarınıza virüs bulaşmasını ve maalesef işletim sisteminin çökmesine sebep olabilir. Wmware üzerinde bulunan Snapshot özelliği sayesinde bilgisayarınızın yedeğini oluşturarak yaşayabileciginiz işletim sisteminizin çökmesi durumunda 15sn. gibi kısa bir sürede eski haline döndürebilirsiniz.
  • Linux işletim sistemi kullanıyorsanız Linux ta desteklenmeyen programları çalıştırmak için kullanabilirsiniz
  • Kullanmakta olduğunuz herhangi bir programın yeni versiyonunu ilk önce sanal makinenize kurarak test edebilir ardından beğeninize göre fiziksel bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Günümüz teknolojisinde çoğu firmalar yapılarını sanallaştırma teknolojisi üzerine dönüştürme ve yatırımlarını bu yönde sürdürmeye devam ediyor. Sizde sanallaştırma çözümlerimiz ile ilgili bilgi almak ve şirketinizi sanal yapıya taşımak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. İlginizi çekebiliecek diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.